
Consulting Coaching Business (CCB) informuje, że z budżetu polityki spójności na lata 2014–2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro.
Bezzwrotne środki będzie można pozyskać na:
- rozwój przedsiębiorczości
- badania naukowe i ich komercjalizację
- kluczowe połączenia drogowe (autostrady, drogo ekspresowe)
- transport przyjazny środowisku (kolej, transport publiczny)
- cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do internetu, e-usługi administracji)
- włączenie społeczne i aktywizację zawodową.
W ramach funduszy polityki spójności będzie realizowanych sześć programów krajowych:
- Infrastruktura i Środowisko - 27,51 mld euro
- Inteligentny Rozwój - 8,61 mld euro
- Wiedza, Edukacja, Rozwój - 4,42 mld euro
- Polska Cyfrowa - 2,26 mld euro
- Polska Wschodnia - 2,12 mld euro
- Pomoc Techniczna - 0,70 mld euro
Spośród wymienionych programów operacyjnych do przedsiębiorców pomoc popłynie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR), który zastąpi Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka.
PO IR to program, z którego w największym stopniu będą mogli czerpać dotacje przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw. 40% budżetu Programu, czyli nieco ponad 3,4 mld euro zaplanowano na pobudzanie działalności badawczo rozwojowej przedsiębiorstw, a ponad 1,3 mld euro z PO IR wspierać ma współpracę naukowców z firmami. Hasłem przewodnim PO IR w latach 2014 -2020 będzie innowacyjność. Celem głównym będzie wspieranie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, wyrażające się głównie w zwiększeniu nakładów na B + R. Założeniem PO IR będzie wsparcie realizacji całego procesu powstawania innowacji: od fazy tworzenia się pomysłu, poprzez etap prac badawczo – rozwojowych, w tym przygotowanie prototypu, aż po komercjalizację wyników prac B + R.
Biorąc pod uwagę zróżnicowany poziom ryzyka realizacji projektów na ww. etapach, przewiduje się wykorzystanie instrumentów wsparcia o charakterze dotacyjnym oraz zwrotnym – różne na różnych etapach realizacji inwestycji.
Bezzwrotną pomoc przedsiębiorca otrzyma na zamówienie i realizację B + R. Na implementację ich wyników będą głównie środki zwrotne, a także z funduszy podwyższonego ryzyka. Przedsiębiorcy otrzymają gwarancje i poręczenia kredytów bankowych, a także preferencyjne pożyczki od funduszy pożyczkowych. Priorytetowo będą traktowane w ramach tego Programu inwestycje polegające na innowacyjnych rozwiązaniach w ochronę środowiska, inwestycje w technologie informatyczne i teleinformatyczne. W regionach pierwszeństwo będą miały nakłady na wybrane przez nie inteligentne specjalizacje.
Kolejnym programem dedykowanym przedsiębiorcom będzie Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER), który zastąpi Program Operacyjny Kapitał Ludzki, w ramach którego finansowanie dla przedsiębiorców przeznaczone będzie na zlikwidowanie czterech barier rozwoju:
- zwiększenie świadomości i wiedzy samozatrudnionych, mających potencjał rozwoju jak z przedsiębiorcy stać się pracodawcą,
- zwiększenie świadomości przedsiębiorców w zakresie konieczności opracowywania strategii działania firmy, celem jego dalszego rozwoju,
- zwiększenie świadomości przedsiębiorców w zakresie korzyści wynikających z rozwoju pracowników i zarządzania zasobami ludzkimi,
- zmniejszenie trudności jakie mają firmy w zdobywaniu zleceń i klientów ( w tym m.in. poprzez zamówienia publiczne czy partnerstwo publiczno – prawne).
Różnica w stosunku z poprzednim programem będzie polegała na tym, że to nie firma szkoleniowa, doradcza czy audytorska będzie przygotowywała program wsparcia, występowała na to o dotację, a następnie szukała chętnych wśród przedsiębiorców. Teraz przedsiębiorca otrzyma dotację w postaci voucheru. Następnie sam wybierze firmę, która dostarczy określony typ usług, np. pomoże przeszkolić pracowników, wesprze w tworzeniu biznesplanu itp.
Przedsiębiorcy będą mogli korzystać także tak jak do tej pory z programów regionalnych. Pierwszeństwo w dostępie do środków z nowego budżetu będą mieli przedsiębiorcy, którzy działają w branżach/dziedzinach wybranych przez poszczególne regiony jako inteligentne specjalizacje. Osoby, które planują założyć działalność gospodarczą właśnie nimi powinny się zainteresować, a przedsiębiorcy prowadzący już działalność mają czas, by zmienić lub rozszerzyć działalność. W Wielkopolsce jako inteligentne specjalizacje wytypowano: ICT, multimedia, produkcja żywności, procesy przemysłowe i transport.
Eksperci CCB na bieżąco monitorują aktualności dotyczące wdrażania programów w ramach nowego okresu programowania na lata 2014–2020 i chętnie udzielą indywidualnych konsultacji w powyższym zakresie.
Zapraszamy do śledzenia informacji o szkoleniach prowadzonych w powyższym zakresie przez naszych ekspertów.
Źródło: W powyższy informacjach wykorzystano teksty z ”Dziennik, Gazeta Prawna”